Fotografia dziecięca

5 zasad dobrej fotografii portretowej

Mówi się, że aby fotograf mógł zrobić piękne zdjęcie swojej modelce – musi się w niej zakochać.

Nie musisz się zakochiwać wystarczy, że…

Dziecięca fotografia portretowa - kurs video

Fotografia portretowa małego dziecka niesie ogromny ładunek emocjonalny

Jest w tym zdaniu szczypta prawdy, ale nie musisz się zaraz zakochiwać. Wystarczy, że postarasz się patrzeć na osobę portretowaną z miłością. Takie patrzenie sprawia, że widzisz tylko dobre cechy człowieka. Moim zdaniem, właśnie to pozwala nam zobaczyć i pokazać na zdjęciu to, czego nie widać. Coś co my fotografowie dostrzegamy, a większość ludzi nie widzi.

Oczywiście możesz się ze mną nie zgodzić. Przecież są też portrety osób, które wywołują w nas przerażenie. Możesz więc patrzeć na portretowaną osobę i poczuć uczucie, którym emanuje. I to uczucie uchwycić na zdjęciu.

 

 To czego nie widać w ruchu.

Czy zastanawiałeś się, dlaczego większość narzeczonych, chce mieć z dnia ślubu, oprócz filmu także

Fotografia portretowa trzech dziewczyn

Trzy portrety na jednym zdjęciu. Trzeba wykonać wiele prób, aby wybrać to jedno, dobre dla wszystkich.

zdjęcia. Przecież na filmie widać wielokrotnie więcej i ciekawiej. Po co więc zdjęcia? Ano po to, że zdjęcie zatrzymuje ulotne chwile, które umykają na filmie.

Czy jest jakaś recepta na dobry portret?

Najważniejsza zasada to:

1. Ćwiczenie czyni mistrza

Jak w każdej dziedzinie – po prostu, rób jak najwięcej zdjęć ludziom.

2. Nie proś o uśmiech

Taki uśmiech, czy poza, wygląda sztucznie. Porozmawiaj raczej z tą osobą i zobacz jak gestykuluje, jaka jest mimika twarzy. Po kilku minutach można już zauważyć jakieś fajne spojrzenie, ułożenie ust, sympatyczne przekrzywienie głowy.

Najczęściej jest to moment, kiedy nasz rozmówca się rozluźnia. Wtedy jego/jej twarz nie ma grymasu. I wydaje się nam, że zaglądamy do wnętrza tego człowieka – do duszy. A zwierciadłem duszy, są …

3. Oczy

Fotografowanie portretowe

Czasami usta bardziej przyciągają uwagę widza niż oczy modelki

Ostrość podczas fotografowania, zwłaszcza z bliska, musi być ustawiona na oko, które jest bliżej nas. Może się teraz dziwisz, że na jedno. Tak, ponieważ jeśli będziesz fotografować na przykład obiektywem 50mm z przysłoną 1.8, z odległości 2m, to zobaczysz, że jedynie część twarzy jest ostra. Ale czy to dobrze tak blisko “focić”?

4. Odległość

Są dwa powody, dla których nie należy podchodzić zbyt blisko fotografowanej osoby: Pierwszy – to nasza strefa komfortu. Każdy z nas czuje się raczej nieswojo, jeśli ktoś obok, albo naprzeciwko stoi zbyt blisko. To powoduje, że się spinamy. Drugi powód to zniekształcenie twarzy. W bardzo bliskiej odległości od obiektywu linie proste zaczynają się wyginać. W efekcie twarz jest bardziej pulchna niż w rzeczywistości, a oczy bardziej wyłupiaste. Nie przesadzaj więc z bliskością.

5. Najlepszy obiektyw

Skoro nie za blisko, to jak? Oczywiście nie ma reguły, ale pewne cechy obiektywu (wymiennego, czy też nie) będą miały istotny

Portret wygodnie jest wykonywać teleobiektywem

Teleobiektyw daje większą swobodę modelowi/modelce i fotografowi.

wpływ na atrakcyjność zdjęcia.

Przede wszystkim, obiektyw do portretu, powinien dobrze rozmywać tło. Czyli umożliwiać zdjęcia z jak najbardziej otwartą przysłoną. Daje to aż dwie zalety: jest szansa, że zrobisz nieporuszone zdjęcie bez lampy błyskowej w pomieszczeniach, a także to, że będzie mała głębia ostrości, co spowoduje rozmycie tła.

Fajnie fotografuje się obiektywami z długą ogniskową (85mm, 135mm, a nawet 300mm), bo dają możliwość dużego zbliżenia do obiektu, przy znacznej odległości od niego. Trzeba jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem ogniskowej rośnie cena. To samo dotyczy, ale w odwrotnym porządku jasności. Obiektywy jasne (1.4, 1.2) są dość drogie.

Czy to wszystko?

Nabierz sympatii do Twojego modela podczas fotografowania

Szukaj tej jednej chwili porozumienia z modelką lub modelem.

Oczywiście, że to nie wszystkie zasady i prawdopodobnie nawet nie gwarantują dobrej jakości portretu. Ale od czegoś trzeba zacząć. Popatrz też na kilka moich zdjęć i zamieszczonych pod nimi opisów.

Możesz zadać mi TRUDNE pytania 🙂

Kliknij i zadaj mi pytanie