Czy amatorska lustrzanka wystarczy do fotografowania ślubów

Czy amatorska lustrzanka wystarczy do fotografowania ślubu?

Wielu fotografów amatorów zastanawia się, czy jest w stanie podołać fotografii ślubnej. Czy jest w stanie sprostać wymaganiom jakie nakłada ten właśnie rodzaj fotografii. Po ostatnim webinarze wpłynęło do mnie sporo maili z pytaniami. Te pytania powtarzają się, a dzisiaj chciałbym odpowiedzieć na dwa z nich. Pierwsze dotyczy sprzętu fotograficznego.

Joanna pisze:
“Witam, dopiero zaczynam moja przygodę z fotografią. Siostra wychodzi wkrótce za mąż, więc zaoferowałam się, że utrwalę kilka chwil ze ślubu oraz wesela, plus jakiś plener. Będę korzystała z Nikona d3300, który niedawno zakupiłam, obiektywy 18-55 i 55-200, takie posiadam. Proszę o wskazówki, jak wykorzystać w 100% obiektywy, które
posiadam, czy potrzebuję zewnętrznego światła (flashgun) w kościele, na sali i plenerze (podejrzewam że nie). Proszę o radę. Zależy mi na jak najlepszych rezultatach. To będzie mój debiut, jeśli chodzi o wesele. Robiłam dzieciom wielokrotnie sesje domowe – studyjne, z których jestem zadowolona, ale tak naprawdę chciałabym, aby jakiś profesjonalista mógł je skomentować. Dziękuję.”

Wiele osób martwi się, że sprzęt, który posiada nie wystarczy do zrobienia reportażu z dnia ślubu. Poniekąd to może być problem, ale zanim odpowiem na to pytanie, chcę zwrócić uwagę na to, że tak naprawdę, najważniejsze jest Twoje ogólne doświadczenie w robieniu różnych zdjęć i to, czy dokładnie znasz wszystkie kroki, wszystkie zdarzenia, które będą miały miejsce podczas dnia ślubu.

Umiejętności, wiedza, sprzęt – zobacz video

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, co kolejno będziesz fotografować, gdzie i kiedy?
Czy masz taki plan? To jest bardzo ważne i o tym uczę w jednym z moich szkoleń (“Scenariusze”).
Natomiast sprzęt jest na dalszym miejscu. Najpierw umiejętności, wiedza, a potem dopiero sprzęt.

Przejdźmy więc do odpowiedzi na pytanie. Masz Joanno jeden aparat fotograficzny i to już jest pewne ryzyko. Musisz być przygotowana na to, że każde urządzenie może się zepsuć w najmniej oczekiwanym momencie. A czasem Twoje zdenerwowanie, może spowodować uszkodzenie aparatu. Znam taki przypadek, kiedy przez nieuwagę, odwrotne włożenie karty pamięci do aparatu, uniemożliwiło całkowicie wykonanie zdjęć podczas ślubu.

Po co zapasowy aparat?

Ważne jest więc, aby mieć jakąś “zapasówkę”. Jeśli nie masz swojego drugiego body z obiektywem, to pożycz. Jeśli nie masz takiej możliwości, to zabierz ze sobą aparat kompaktowy.

Przejdźmy do obiektywów, które są bardzo fajne dla amatora, bo zakres ogniskowych: [18 mm do 55 mm] oraz [55 mm do 200 mm] pokrywa większość sytuacji zdjęciowych. Możesz robić zdjęcia w pomieszczeniach, dosyć blisko portretowanych osób, mając do dyspozycji w miarę szeroki kąt. A drugim, teleobiektywem możesz robić z daleka, portrety, zbliżenia twarzy itp.

Przy ślubach właściwie tylko ten pierwszy obiektyw będzie przydatny, dlatego, że większość sytuacji jednak dzieje się z bliska i to definiuje nam jaki obiektyw będzie potrzebny.

Problemem w tych dwóch obiektywach jest słaba jasność. W przypadku NIKKOR 18-55 to jest 3.5-5.6, więc bardzo ciemny
obiektyw, szczególnie kiedy korzystamy z tej dłuższej ogniskowej. Dla obiektywu 55-200 to jest 4-5.6.
Jaki z tego wynika problem?
Mianowicie taki, że w pomieszczeniach, a szczególnie w kościele będzie trzeba stosować albo bardzo długie czasy
naświetlania (rzędu 1/50 sek.) co nie zawsze jest możliwe bo osoby się poruszają. Albo trzeba będzie dodać ISO, czyli ustawić wysoką czułość matrycy. W tym przypadku może ona przekroczyć 800, a nawet 1000 ISO.

Jakie obiektywy w warunkach ślubnych?

Droga Joanno spróbuj zrobić sobie taki test. Idź do kościoła, w którym ma się odbyć ślub i spróbuj zrobić kilka testowych zdjęć bez lampy i z lampą błyskową. Zobacz jaki najkrótszy czas otwarcia migawki uda Ci się uzyskać, przy ISO poniżej 800. Najlepiej jeśli to będzie ISO 500. Wtedy masz gwarancję, że matryca Twojego aparatu właściwie zarejestruje szczegóły i kolory. Że nie będzie zbyt dużego ziarna. Jeśli natomiast trzeba będzie fotografować powyżej 800 ISO to trzeba będzie zrezygnować w albumie z odbitek większych niż 15x21mm ze względu na brak szczegółów spowodowany dużym ziarnem.

Jak widzisz, na początku przygody z fotografią trzeba zaakceptować to co się ma i po prostu zacząć. Rada więc dla wszystkich, którzy chcą robić zdjęcia na ślubach, aby postawili na kompromis.

Jeszcze raz przypominam o drugim, rezerwowym aparacie. Nawet jeśli tak jak w przypadku Joanny, masz do dyspozycji jako drugi teleobiektyw, to jednak warto go mieć w gotowości. Niech będzie przykręcony do drugiego body. A w kilku sytuacjach zdjęciowych (np. przy zakładaniu obrączek) uda Ci się go wykorzystać.

Jeśli chodzi o lustrzankę amatorską (taką jest NIKON 3300), to możemy wykorzystać ją podczas ceremonii w kościele praktycznie tylko z zewnętrzną lampą błyskową. Wynika to oczywiście z jakości matrycy.

Joanna nie napisała, czy ma zewnętrzną lampę błyskową. Jeśli nie masz to koniecznie pożycz. W żadnym wypadku nie rób zdjęć przy pomocy wbudowanej lampy błyskowej. Taka mała lampka w aparacie skierowana wprost na twarze osób, sprawia, że obraz jest dosłownie spłaszczony. Poza tym “lampka” jest w stanie oświetlić tylko obiekty w odległości 2-3 metrów.
Należy fotografować z użyciem lampy zewnętrznej, skierowanej na sufit lub ściany. Wtedy światło będzie rozproszone.
Ponieważ w kościele sufit jest bardzo wysoko, dlatego musimy skorzystać z tzw. mydelniczki, czyli matowej osłony na lampę błyskową, która rozproszy światło. Można także nieznacznie pochylić lampę i wysunąć biały odbłyśnik. Szczegółowo o tym mówię w kursie video pod tytułem “Ceremonia, czyli jak bez stresu zrobić zdjęcia ślubne w kościele, zyskać wdzięczność młodej pary i zarabiać na swojej pasji”.

Czy teleobiektyw przyda się na ślubie?

Kontynuując odpowiedź dla Joanny, powiem jeszcze krótko o pozostałych sytuacjach z dnia ślubu. W domu panny młodej, podczas przygotowań i błogosławieństwa, będzie Ci potrzebny szeroki kąt. A więc używać będziesz obiektywu 18-55mm. Kąt jaki można uzyskać przy pomocy tego obiektywu, jest i tak trochę mały, gdy fotografujemy na przykład w typowym pokoju w mieszkaniu w bloku. Trzeba stawać dosłownie przy ścianie. Warto także (i to mówię każdej młodej parze podczas spotkania na tydzień przed ślubem), do błogosławieństwa rodziców opróżnić pokój z niektórych mebli.
okienko2Pomyśl, że w czasie tego krótkiego zdarzenia, będzie w pokoju co najmniej 7 osób. Często jest kilkanaście osób, bo niektórzy goście przyjeżdżają z daleka i czekają na wyjście razem z rodziną.
Pamiętaj, aby w czasie błogosławieństwa być pomiędzy młodą parą a rodzicami. Najlepiej za stołem, na którym stoi krzyż i woda święcona. W czasie wesela, również przyda Ci się raczej wyłącznie obiektyw o krótkiej ogniskowej. Plener to już sprawa dowolna i tam pewnie, teleobiektyw wykorzystasz w 50% przypadków.

Mam nadzieję, że ta odpowiedź pomoże Tobie Joanno w przygotowaniu i zrealizowaniu reportażu ze ślubu Twojej siostry.
Pytań o sprzęt foto i podobnych jest wiele, dlatego w moim obszernym kursie video pod tytułem “Scenariusze” z serii “Expert Fotograf Ślubny” opowiadam o wszystkich sytuacjach, które występują podczas dnia ślubu.

Jaki program do obróbki zdjęć ślubnych?

Druga grupa pytań dotyczy obróbki zdjęć ślubnych.

Napisał do mnie na przykład Marcin:
Witam. Na jakim programie pracuje pan. Chodzi mi o ten program, który jest na filmikach. (Chodzi o video, w którym
omawiałem 10 kroków obróbki zdjęć ślubnych).

Program, który ja używam to Photoshop Elements w starej wersji 6. Posiada on wszystkie niezbędne do obróbki fotografii funkcje, jest prosty w obsłudze i tani. Alternatywą na początku Twojej przygody z fotografią ślubną jest także stara wersja “dużego” Photoshop CS (wersja 2), która jest dostępna za darmo na stronie producenta.
Ciekawą opcją jest także edytor on-line pod adresem www.PixLR.com. Można powiedzieć, że to prawie Photoshop jednak wadą tego rozwiązania jest to, że duże pliki muszą być pobrane w trakcie obróbki na serwer. Poza tym z uwagi na prywatność naszych klientów (młodej pary i rodziny) nie możemy bez ich zgody umieszczać fotografii w galeriach zdjęć, wirtualnych dyskach lub innych miejscach, w których umożliwiamy wykorzystanie naszych fotografii przez osoby trzecie.

Kompleksowa praktyczna wiedza krok po kroku

Expert Fotograf Ślubny PAKIET 3 kursów video on-lineZachęcam Cię do zadawania pytań. Z przyjemnością na nie odpowiem.
Jeśli potrzebujesz wiedzy kompleksowej, chcesz już teraz zacząć zarabiać na swojej pasji, to sięgnij po moje kursy video z serii “Expert Fotograf Ślubny”. Przeprowadzę Cię krok po kroku przez każdy etap przygotowania się do tego zawodu. Znajdziesz w nich konkretne przykłady i wiedzę praktyczną zdobytą przeze mnie w ciągu kilku lat pracy.