Jak działa fotograficzny filtr polaryzacyjny

Poniżej zamieściłem krótki filmik, w którym posługuję się filtrem odkręconym od obiektywu aparatu. Efekt jego działania jest stosunkowo łatwo zademonstrować. Wystarczy znaleźć szybę, w której odbija się spolaryzowane światło z okna.

W moim przykładzie widać oszkloną szafę z albumami. Prawa strona szafy oświetlona jest przez okna zakryte firankami. Właśnie te firanki widoczne są w szybie. Poprzez zastosowanie filtru polaryzacyjnego, wycinamy to spolaryzowane światło i uzyskujemy czystą szybę, przez którą widać wnętrze szafy.

Jak zbudowany jest fotograficzny filtr polaryzacyjny?

Filtr zbudowany jest z dwóch pierścieni, które można odpowiednio ustawić względem siebie. Dzięki temu patrząc przez obiektyw lustrzanki możesz ustawić filtr tak, aby całkowicie wyeliminować odbicia. To ustawienie jest zawsze prostopadłe do promieni światła padającego. Filtr polaryzacyjny wycina  odbite w przedmiocie promienie światła spolaryzowanego.

Ten filtr szczególnie nadaje się przy fotografowaniu osób w okularach w słoneczny dzień, okien wystawowych, a także wszelkich błyszczących i odbijających powierzchni.

Warunkiem poprawnego ustawienia jest posiadanie podglądu na żywo. Może to być więc albo lustrzanka, albo aparat kompaktowy z wizjerem elektronicznym.

Należy wspomnieć, że filtr polaryzacyjny powoduje nieznaczne przyciemnienie obrazu. Jego wartość mierzoną w EV możesz odczytać na brzegu filtra. Pamiętaj przy zakupie podać rozmiar, średnicę w milimetrach twojego obiektywu. A dokładniej gwintu na brzegu Twojego obiektywu.

Zobacz poniżej: Jak działa fotograficzny filtr polaryzacyjny?

 

 

Skomentuj proszę ten artykuł, w jaki sposób Ty wykorzystujesz filtr polaryzacyjny. Możesz także przysłać przykłady Twoich zdjęć. Zapraszam do zabawy w filtrowanie polaryzacyjne 🙂