Pierwsze godziny fotografa w dniu ślubu

W tym artykule przybliżę Ci krok po kroku, co fotograf musi zrobić w dniu ślubu. Scenariusz dnia ślubu, to część obszernego Niezbędnika Fotografa Ślubnego. To są wszystkie szczegóły, które musisz zapamiętać, zapisać i wykonać. Sporządziłem z tego dokument (listę zadań), aby było wygodnie z nich skorzystać. Na wstępie informacje o tym, co musi wykonać fotograf przed wyjazdem w dniu ślubu. Potem miejsca w których musi się znaleźć, a na samym końcu zadania, które musi wykonać po przyjeździe, po powrocie.

  • Wstać z łóżka bez ociągania się o godzinie … . Tutaj wpisujesz sobie godzinę o której musisz podnieść się z łóżka i zjeść śniadanie.
  • Wyjazd o godzinie … . Przy każdej takiej informacji masz miejsce do zaznaczenia, czyli taki checkbox. To znacznie ułatwia uświadomienie sobie, co już masz gotowe. Wstawianie znaczka (odfajkowanie) bardzo mobilizuje. Warto to robić, aby mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś.  Wyjazd jest oczywiście ustalony wcześniej, tutaj wpisujesz go, aby nie zapomnieć.

Może w tej chwili wydaje Ci się, że przesadzam z tymi szczegółami, że za dużo jest tutaj formalizmów, ale zapewniam Cię, że przy trzecim ślubie w miesiącu może Ci się pomylić, o której godzinie masz wyjść z domu. To już tak jest przy wielu zadaniach do wykonania, w kolejnych tygodniach pod rząd.

Następne zadania:

  • Torba fotograficzna gotowa do zabrania w podróż, zahaczamy jeśli już jest gotowa.
  • Dokumenty i pieniądze przygotowane – bardzo ważna rzecz, sprawdź koniecznie czy masz.
  • Zapasowe ubranie przygotowane. Ja to robię, zabieram zapasowe spodnie, koszulę i marynarkę. Jeśli uważasz, że to nie jest potrzebne to nie bierz.
  • Woda i suchy prowiant przygotowane. Czasem jesteś dużo wcześniej na miejscu, zrobisz zdjęcia w domu panny młodej i sam przemieszczasz się do kościoła. Możesz wtedy wykorzystać prowiant jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości. Czasem to jest ponad 2 do 5 godzin od śniadania do przysłowiowego rosołu na weselu.

Pamiętaj, aby nie zabierać kolorowych i słodkich napojów. Miałem taki przypadek, kiedy popijałem taki napój w czasie jazdy samochodem i niestety oblałem się. Woda nie zaszkodzi Ci, ponieważ przeważnie jest ciepło i szybko wyschnie.

Przechodzimy do kolejnego punktu – pierwszego etapu. Jeśli mamy wyjechać o określonej godzinie, to:fotograf towarzyszy przgotowaniom w hotelu

  • co będzie pierwszym faktem w dniu ślubu. Jeśli panna młoda będzie poza domem, na przykład u fryzjera lub wizażystki, to musisz się tam pojawić. Rzadko się to stosuje, najczęściej jedziesz od razu do domu rodziców panny młodej i tam właśnie jest poproszona wizarzystka.
  • Ale może to być dom pana młodego gdzie fotografujemy przygotowania. Co fotografujemy: Jak się ubiera, szczegóły: musznik, butonierka, buty, zegarek, spinki, cała postać, twarz. Wymieniłem tutaj wszystkie najważniejsze, niezbędne ujęcia, które mogą się Tobie przydać do wykonania fotoksiążki, można w tle jeszcze pokazać takie detale. Do albumu tradycyjnego raczej nie użyjemy takich ujęć w przypadku pana młodego. Oczywiście wpisane o której godzinie i gdzie.

I następnie to miejsce, gdzie najczęściej rozpoczyna pracę fotograf, to

  • dom rodziców panny młodej – adres i co musimy w tym miejscu i o której godzinie zrobić. Wpisałem takie ujęcia: Przygotowanie młodej panny: suknia, gorset, buty, podwiązka, zakładanie sukni, cała postać, zapinanie bransoletki i łańcuszka, wkładanie kolczyków, odbicie w lusterku, malowanie ust. Możesz mieć takich ujęć więcej ponieważ jest to ważniejsze niż w przypadku fotografowania pana młodego. Musisz mieć duży wybór.
  • Przywitanie się państwa młodych. Bardzo ważny moment. Jeśli byłeś w domu pana młodego to przypomnij mu aby zabrał ten bukiet. Nie śmiej się, zdarzyło mi się eskortować takiego zapominalskiego. Musisz oczywiście zaaranżować moment przywitania się młodych i przekazania tego bukietu. Warto to zrobić, bo przecież tę scenę można znakomicie wyreżyserować.

Miałem to szczęście fotografować dwie lub trzy takie autentyczne powitania, kiedy łzy z oczu pociekły panu młodemu na widok białej damy schodzącej po schodach. To są prawdziwie silne emocje. Wierzę, że i tobie uda się takie uchwycić. Zwróć uwagę oczywiście gdzie stoisz. Nie na przeciwko okna, nie w ciemnym kącie. Uważaj na tło. Czasami w ferworze ubierania, panna młoda wita wybranka w tym samym pokoju, gdzie na tapczanie leżą jeszcze części garderoby. Może to być również w pokoju hotelowym, pałacowym. Warto wtedy zatrzymać akcję, przewidzieć ten moment i przygotować nie tylko sprzęt foto, ale także ład w pomieszczeniu. To opłaci się stukrotnie. Uwierz mi, że nie wszystko da się usunąć w photoshopie.

Ciąg dalszy nastąpi